Fraktury zubů
Cyklistika, trampolíny či zimní radovánky to jsou v dnešní době nejčastější zdroje úrazů zubů. Co si ale počít, když už k něčemu takovému dojde? Hlavně zachovat klid:) mějte na paměti, že většinu úrazů zubů dokáže moderní stomatologická péče vyřešit.
Klid je potřebujete také ve chvíli když hledáte ve štěrku či ve sněhu úlomek či snad celý zub. Vždy se pokuste fragment zubu nalézt, ve většině případů je ho možné zpátky přilepit!
Nalezený zub je nutné uchovat ve vlhku - nejlépe poslouží fyziologický roztok či alespoň vlastní sliny. Nesnažte se zub nějak dramaticky čistit, pouze ho ponořte do roztoku a vyhledejte odbornou pomoc. V případě „vyražení celého“ zubu se můžete pokusit ( po oplachu nečistot
alespoň studenou čistou vodou) vrátit zub do lůžka a v tomto stavu vyhledat odbornou pomoc.
Při fraktuře (ulomení) části zubu dochází často k odkrytí dřenové dutiny („nervu“). Takto poškozenou dřeň umíme dnes náležitě ošetřit a není vždy nutné zlomený zub endodonticky ošetřit (umrtvit).
Naše pracoviště disponuje materiály a technologiemi, které takového zákroky se zachováním vitality zubní dřeně umožňují. Na naše pracoviště se můžete v případě úrazů zubů obrátit i v případě, že zde nejste registrování.
I v případě, že úlomek zubu nenaleznete nezoufejte. Části zubní korunky umíme dnes rekonstruovat vícevrstvými kompozitními pryskyřicemi a to do takové míry, že dokáží věrně napodobit ztracenou tkáň. Určitě dnes neplatí tvrzení, že zlomený zub je nutné opatřit korunkou!
A není nutné zoufat ani v případě, že o zub kompletně přijdete ať už z důvodu ztráty či nepříznivé podélné fraktury. Dentální implantologie a zejména pak „imediátní“ dentální implantologie umí zázraky. Takovýto defekt je ale vhodné řešit velmi časně po úrazu. Velmi důležité je zdůraznit, že pokud je zub beznadějně zlomený či nerekonstruovatelný, extrakci takového zubu by měl nejlépe vždy provádět implantolog / lékař , který bude defekt rekonstruovat!